Porozmawiajmy o bezsenności

Z biegiem lat, coraz częściej zostaje poruszany temat bezsenności i innych problemów ze snem. Czy ma to jednak jakieś uzasadnienie? Tak naprawdę ilu z nas boryka się z tymi samymi schorzeniami?

 

Mężczyzna trzymający się za głowę

Jak często występuje problem bezsenności?

Zapoznajmy się, z jedną z najczęstszych z chorób związanych ze snem – bezsennością (inaczej insomnią). Badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia WHO, dowodzi, iż dotyka ona niemal jedną trzecią populacji, a sama organizacja zalicza ją do chorób cywilizacyjnych stanowiących poważny problem życia publicznego.
Skupiając uwagę na Polsce, dr Michał Skalski, kierownik Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, twierdzi, że ok. 30% Polaków cierpi na insomnię, a 25% obywateli poniżej 25 roku życia choruje na przewlekłą bezsenność. Co ciekawe, z eksperymentu przeprowadzonego na wyższych uczelniach warszawskich wynikło, iż zaburzenia snu występują znacznie częściej u kobiet i znacznie pogarszają się z wiekiem u obu płci.

Kobieta na łóżku trzymająca się za kolana

Jakie są objawy i co powoduje tą chorobę?

Bezsenność jest schorzeniem najczęściej określającym:

  • Trudność w zasypianiu
  • Lekki lub całkowity brak snu
  • Nieustanne wybudzanie się w ciągu nocy
  • Wczesne budzenie się i trudności z ponownym zaśnięciem
  • Nieregenerujący sen
 

Dodatkowo, dzieli się ona na bezsenność przygodną (trwa kilka dni), bezsenność krótkotrwałą (czas trwania nie przekracza 4 tygodni) i bezsenność przewlekłą (trwająca powyżej miesiąca). Dwie pierwsze mogą być spowodowane stresem i innymi silnymi emocjami lub chorobami somatycznymi np. infekcjami. Insomnia przewlekła wiąże się cięższymi czynnikami, najczęściej z chorobami psychicznymi – takimi jak depresja, zaburzenia lękowe i uzależnienia, ale może też być skutkiem innych, przewlekłych chorób somatycznych.

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Przejdźmy więc do sposobów pokonania tego schorzenia. Najbardziej podstawową i najpopularniejszą formą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest usunięcie zachowań utrwalających chorobę i zastąpienie ich technikami poznawczo-behawioralnymi (np. skrócenie czasu snu, kontrola bodźców, prawidłowa higiena snu). Natomiast leczenia farmakologiczne jest o wiele bardziej zróżnicowane.

Dzieli się ono na następujące podgrupy:

  1. Leki stosowane w przypadku bezsenności przygodnej i krótkotrwałej:
    1. Preparaty dostępne bez recepty – melatonina, melisa, waleriana i inne preparaty pochodzenia naturalnego
    2. Leki nasenne – zopiklon, zolpidem, zaleplon
  2. Leki stosowane w przypadku bezsenności przewlekłej:
    1. Leki przeciwdepresyjne – doksepinamianserynamirtazapinatrazodon
    2. Leki przeciwpsychotyczne – chlorprotyksenkwetiapinalewomepromazynaolanzapinapromazyna i prometazyna


Pamiętajmy jednak, że w przypadku podejrzenia u siebie insomnii lub innego schorzenia zakłócającego nasz sen, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zastosować do jego poleceń.

 

Źródła:

biznes.newseria.pl

zwierciadlo.pl

cbos.pl

mp.pl