Wraz z powrotem do szkoły czy pracy możemy odczuwać niepewność przyszłych tygodni lub stres towarzyszący zbliżającym się kartkówkom czy testom. Czym tak naprawdę jest uczucie które nam towarzyszy? Czy ma on znaczący wpływ na nasz sen?
Rodzaje stresu
Podobnie jak bezsenność, sen można podzielić ze względu na czas jego trwania.
- Ostry stres (krótkotrwały, związany z jedną specyficzną sytuacją)
- Epizodyczny ostry stres (stresujące sytuacje często się powtarzają i nakładają)
- Przewlekły stres (długotrwały stres, skutek traumy lub innych doświadczeń, oddziałuje na psychikę i wydolność człowieka)
Ostatniemu z nich towarzyszą najcięższe konsekwencje. Są nimi psychologiczne problemy (np. prokrastynacja, lęk lub panika, inne choroby psychiczne), ale również fizyczne (np. nadmierne pocenie się, bladość, zaburzenie apetytu i wielu innych równie poważnych objawów). Lecz jak to się przekłada na nasz sen?
Zależność stresu a snu
Z poprzednich materiałów wiemy już, że silne emocje przeżyte za dnia wpływają na sen. Gdy mamy styczność z ważnym egzaminem czy ogólnym ważniejszym wydarzeniem najczęściej się nim stresujemy, co może nie pozwolić nam prawidłowo odpocząć noc przed. Wspomniana wcześniej bezsenność jest jednym ze skutków odczuwalnego stresu, a obecnie dotyka około jedną trzecią populacji. Nieodpowiedni odpoczynek dodatkowo ”dokłada” do uczucia stresu, pogarsza naszą pamięć i koncentrację.
Jak zatem pokonać niepokój i mieć udany odpoczynek?
Jest na to parę sposobów. Za dnia możemy poćwiczyć, spróbować jogi czy medytacji w celu dania upustu swoim emocjom. Pomimo tego, iż aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, musimy pamiętać o prawidłowej higienie snu – to ona nas uczy jak najlepiej się wyspać. Oto kilka jej reguł:
- Stworzenie i trzymanie się wieczornej rutyny,
- Odpowiednie przygotowanie swojej sypialni (temperatura, materac, światło itd.),
- Odłożenie urządzeń elektrycznych min. 2 godz. przed snem,
- Nie spożywanie napoi energetycznych, kawy czy alkoholu przed snem (Dlaczego?)
Pomimo wypisanych wyżej wskazówek pamiętajmy, że przewlekły stres jest źródłem wielu poważnych chorób i wymaga konsultacji ze specjalistą.
Autor: Alicja Zawadzka
Bibliografia: