Wpływ snu na nasza pamięć

Większość z nas widzi sen jako przeszkodę z powodu której nie możemy się dobrze nauczyć na egzamin czy dokończyć zadanie. Skutkuje to tzw. „zerwaniem nocki” – odpoczynek okładamy na bok i zamiast tego siadamy do książek i komputera. Ale czy jest to tego warte? Jeśli nie, jakie są tego konsekwencje?


Jak kształtuje się nasza pamięć?

Zacznijmy od wyjaśnienia jak wygląda proces powstawania naszej pamięci. Są to głównie:

  • zapamiętywanie (zachowywanie)
  • konsolidacja informacji (magazynowanie)
  • przypominanie (odtwarzanie i rozpoznawanie)

Badania a ten temat wykazały, że jeden z powyższych zachodzi podczas snu – jest nim konsolidacja pamięci. Jest to magazynowanie, poukładanie, a przed wszystkim utrwalenie ścieżek pamięciowych w naszej głowie. Wyobraź sobie, że twój mózg jest niekończącą się biblioteką, a bibliotekarką jest wspominana Konsolidacja. To ona segreguje informacje pod względem kategorii, czasu powstania, ważności i tym podobnych wytycznych oraz decyduje co zostanie w pamięci krótkotrwałej, a co przejdzie do pamięci długotrwałej.

Wierząc naukowcom, w tym procesie uczestniczą dwie części mózgu; hipokamp i kora nowa (eng. hippocampus and neocortex). Podczas snu hipokamp ponownie odtwarza wszystko co zdarzyło się za dnia, a kora nowa je analizuje i sortuje. Natomiast wciąż nie wiadomo, dlaczego pewne wspomnienia stają się trwałe podczas fazy REM, a inne podczas fazy wolno falowej (więcej o fazach snu znajdziesz tutaj).


Jakie są zatem konsekwencje częstego ”olewania” snu?

Naturalnie, bez odpowiedniego odpoczynku nie zajdziemy daleko. Powszechnie wiadomo, że gdy jesteśmy zmęczeni pogarsza się nasza koncentracja i umiejętność przyswajania nowych informacji. Dodatkowo, wydłuża się własny czas reakcji i stajemy się niezdarni. Ale co z nasza pamięcią? Kierując się informacjami powyżej, sen odgrywa dużą rolę w utrwalaniu naszych wspomnień oraz innych informacji. Dodatkowo, według naukowca Matt Walkera nieodpowiednia ilość odpoczynku może pogorszyć wydajność twojego mózgu o aż 40%!

Autor: Alicja Zawadzka

Bibliografia:

www.sleepfoundation.org

www.neuronalnie.pl

www.health.harvard.edu

www.webmd.com