Jak wyspać się w samolocie?

W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię wypoczynku podczas długiego lotu – jak się przygotować, co ze sobą zabrać i mieć na uwadze przed taką podróżą. Wiemy już, że nasze samopoczucie zależy od odpoczynku, a z pewnością warto mieć dobry humor na wyjeździe.

Przed lotem:

Zwróć uwagę na miejsce na pokładzie siedzenia, które kupujesz. Najkorzystniejsze będzie miejsce przy oknie – zapewnia oparcie, chroni przed rozpraszającym przechodzeniem twoich sąsiadów do toalety i daję Tobie kontrolę nad zasłoną okienka. Watro również zauważyć, w której części samolotu znajduję się owe siedzenie; trzymaj się z dala od toalet!

Bagaż podręczny które weźmiesz ze sobą na pokład, nie powinien zabierać Ci miejsca na stopy pod siedzeniem. Sprawi to, że cały lot będzie dla ciebie niekomfortowy, a po czasie mogą ci zdrętwieć nogi. Zaopatrz się w małą torbę, ale na tyle dużą, aby pomieściła twoje najistotniejsze rzeczy.

Ubierz się komfortowo. Myślę, że nie trzeba wiele mówić, ale im będzie Ci wygodniej, tym łatwiej zaśniesz. Dobrym rozwiązaniem są dresy czy legginsy, które pozwolą ci na swobodny ruch.

Weź ze sobą na pokład poduszkę, a nawet mały koc. Wiele linii lotniczych oferuję również własne akcesoria, ale być może zapach domowo wypranej poszewki pomoże nam się zrelaksować.

Nie pij kawy i napoi energetyzujących przed podróżą. Kofeina pobudza nasz organizm, a wypita kilka godzin przed lotem wciąż będzie utrzymywać swój efekt. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej w ogóle nie pić kawy w dzień wylotu.

W trakcie lotu:

Ułóż się w wygodnej pozycji. Czy to dla Ciebie oznacza wyciągnięcie nóg, oparcia ręki na podłokietniku, czy obniżenie oparcie fotela, zapewnij sobie komfort. Pamiętaj o innych pasażerach – czy przeszkadza im sposób w jaki się rozkładasz na fotelu?

Jeśli potrzebujesz, zdejmij buty na pokładzie. Jest to sprawa dosyć kontrowersyjna, ale w przypadku, kiedy mamy niewygodne buty, a lot trwa kilka lub kilkanaście godzin, dla własnej wygody warto przynajmniej poluzować sznurówki. Ponownie, pamiętajmy o innych pasażerach!

Jeśli wziąłeś/aś ze sobą słuchawki, załóż je! Wytłumią hałas pasażerów, stewardess i silników samolotu, a tobie ulubione piosenki zapewnią spokój i relaks. Hałasowi zapobiegną też najprostsze zatyczki do uszu.  

Jeśli siedzisz z dala od okna, a twój sąsiad nie chce go zasłonić, nałóż opaskę na oczy. Jeśli nie masz jej przy sobie, zapytaj obsługę samolotu – często jest tanio do sprzedania, podobnie jak inne akcesoria.

Być może najważniejsze; upewnij się, że nastawiłeś budzik przed przylotem. Po długiej drzemce nagła pobudka nie jest komfortowa – jasne światła, chaos wstawających pasażerów i oślepiające promienie słoneczne popsują ci nastrój. Polecamy obudzić się przynajmniej 30 minut przed lądowaniem; da Ci to czas na skorzystanie z toalety, zebrania rzeczy, ubrania butów, a nawet wypiciu kupionej kawy.

Alicja Zawadzka