Jet lag

Wakacje najczęściej kojarzą się nam z podróżami, a co za tym idzie, lotami samolotem. Jak poradzić sobie z jet lagiem, którego doświadczamy zmieniając strefy czasowe, do których jesteśmy przyzwyczajeni?

Co oznacza „jet lag” i czym się objawia?

Jet lag  (lub inaczej zespół nagłej zmiany strefy czasowej) to zjawisko nazywające pojawianie się trudności związanych ze snem podczas lub po podróży w kierunku trans południkowym; ze wschodu na zachód lub z zachodu na wschód.  Kłopoty ze snem są spowodowane nieprzystosowanym zegarem biologicznym danej osoby do nowej strefy czasowej. Od rytmu okołodobowego zależy wiele funkcji naszego organizmu, m.in. motoryka przewodu pokarmowego, przemiana materii i oczywiście wydzielanie hormonów takich jak melatonina, która głównie odpowiada za poczucie zmęczenia i dobry sen.

Czym więc objawiaj się niedostosowany rytm okołodobowy?

  • Bezsennością, problemem z zaśnięciem
  • Częstym wybudzaniem się w nocy
  • Złym samopoczuciem
  • Nagłymi zmianami humoru
  • Problemami z koncentracją
  • Trudnościami z trawieniem

Jak sobie z nim poradzić?

  1. Przede wszystkim, warto sprawdzić, jak zmienia się cykl dnia w miejscu, do którego się wybieramy. Przykładowo, podróż w kierunku na wschód (skracającym dobę) jest znacznie gorzej znoszona od podróży w kierunku zachodnim (wydłużającym dobę), bo adaptacja do dłuższego dnia jest łatwiejsza.
  2. Siła jet lagu zależy też od liczby przekroczonych stref czasowych, zatem im dalej, tym będzie nam bardziej przeszkadzać. Przed taką wyprawą warto parę dni kłaść się wcześniej lub później, zależnie od strefy czasowej, do której się wybieramy.
  3. Poleca się nie próbować spać” na zapas” przed podróżą, tylko starać się dostosować do zmiany tak szybko jak to możliwe.
  4. Warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu i opaskę na oczy, aby pomogły nam uciąć sobie drzemkę.
Alicja Zawadzka

Bibliografia:

Mayoclinic.org

nhs.uk

Wikipedia.org