Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. A co za tym idzie? Gigantyczny stres, pokłady nauki i noce spędzone nad książkami. Zatem specjalnie dla tegorocznych maturzystów przygotowaliśmy wpis, w którym spróbujemy Was przekonać o opłacalności snu w tym niespokojnym czasie.
Co ma odpoczynek do egzaminu?
Według badań uczniowie i studenci powinni spać ok. 8-10 godzin, ale każdy z nas wie, jak wyglądają realia. Spychamy sen na bok w imię obowiązków, nauki czy rozrywki, często nie martwiąc się o konsekwencje, jakie nas spotkają. Oczywiście wiemy już, że po źle przespanej nocy najczęściej będziemy się czuć senni i poirytowani przez następny dzień, ale możemy się tego chwilowo pozbyć wypijając kawę lub robiąc sobie drzemkę (pamiętaj, aby trwała mniej niż 20 minut!). Co więc z innymi skutkami deficytu snu?
Pod względem nauki, sen odgrywa ogromną rolę w zapamiętywaniu informacji (wówczas zachodzi proces konsolidacji pamięci), zatem nieodpowiedni jego czas znacznie pogorszy naszą pamięć, jaki i zdolności poznawcze oraz utrudni tworzenie logicznych połączeń między faktami. Wydłuży się też czas potrzebny na przyswojenie nowego materiału, a za dnia będzie nam ciężej się skupić. Wasza kreatywność wyraźnie się pogorszy, co przysporzy problemów w przykładowej rozprawce z polskiego.
Warto też wspomnieć o wpływie snu na zdrowie. Śpiąc po 5 godzin dziennie mogą pojawić się u was problemy układu odpornościowego, co szczególnie teraz w dobie pandemii może mieć katastroficzne skutki. W przypadku osób chorujących na ADHD brak snu sprawi, iż Wasza nadpobudliwość i problemy z uwagą będą Wam doskwierać jeszcze bardziej. Niestety, ryzyko popadnięcia w depresję lub innych chorób psychicznych srodze wzrosną, a w połączeniu z presją nauczycieli, rodziców czy własnych ambicji mogą stać się przytłaczające.
Jak poprawić swój sen?
Domyślamy się, że wraz ze zbliżającym się majem, większość maturzystów nie uzna odpoczynku swoim priorytetem. Mimo to, poniżej uwzględniliśmy proste, a zarazem efektywne działania, które pomogą Wam polepszyć jakość własnego snu.
- Ustal jedną stałą godzinę, kiedy położysz się spać, trzymaj się jej zarówno w ciągu tygodnia, jak i w weekendy.
- Kierując się swoim chronotypem (zegarem biologicznym, test) ustal, ile snu potrzebujesz i jakie godziny odpoczynku są dla ciebie najlepsze.
- Postaraj się nie korzystać z łózka jako miejsca do nauki czy innych aktywności.
- Jeśli jesteś fanem drzemek, zwróć uwagę na ich długość i ilość, rób je tak aby nie zakłócały twojego snu w nocy.
- Nie skupiaj się wyłącznie na nauce – postaraj się odpocząć psychicznie poprzez ćwiczenia, jogę lub medytacje.
Jak dokładniej wprowadzić te działania w życie piszemy na Instagramie.
Trzymamy za Was kciuki i powodzenia!